AmulGujarat Co-operative Milk Marketing Federation Ltd. (GCMMF Ltd.), is India's largest food marketing organisation.https://shop.amul.com/s/62fa94df8c13af2e242eba16/632c0a030a4b84e22b4994cc/asset-1-480x480.png
Gujarat Cooperative Milk Marketing Federation Ltd., Amul Dairy Road388001AnandIN
Amul
Gujarat Cooperative Milk Marketing Federation Ltd., Amul Dairy RoadAnand, IN
+9118002583333https://shop.amul.com/s/62fa94df8c13af2e242eba16/632c0a030a4b84e22b4994cc/asset-1-480x480.png"[email protected]
64be2829dfe4ec4346f91265Amulspray Tin, 500 gAmulspray Tin, 500 g
  • Amulspray, a spray dried infant milk substitute comes from the house of your trusted brand: Amul
  • Amulspray is formulated to meet the Bureau of Indian Standard Specification no. IS 14433 (Part 1): 2022

IMPORTANT NOTICE: MOTHER’S MILK IS BEST FOR YOUR BABY.

Infant milk substitute should be used only on the advice of a Health Worker as to the need for its use and proper method of its use.

IMFCP02_01
INR253In Stock
Amul
25

Amulspray Tin, 500 g

( 2 Reviews )| Add Your Review
MRP₹253 (USP  ₹0.51/g)
No Return / No Cancellation

This product is non-returnable due to the nature of the product.

For damaged, missing, or wrong products, complaints must be logged within 3 days of delivery.

You will need to share an image of the shipping label, image of the damaged product, complete unboxing video of the damaged, missing or wrong order received.

For more details refer to our Return & Refund Policy.

Product Information

  • Amulspray, a spray dried infant milk substitute comes from the house of your trusted brand: Amul
  • Amulspray is formulated to meet the Bureau of Indian Standard Specification no. IS 14433 (Part 1): 2022

IMPORTANT NOTICE: MOTHER’S MILK IS BEST FOR YOUR BABY.

Infant milk substitute should be used only on the advice of a Health Worker as to the need for its use and proper method of its use.

Partly skimmed milk, sugar, minerals & vitamins.

Available in a convenient and easy to store tin pack.

Direction for preparation of feed:

  • Sterilize bottle, cap, nipple, glass, and spoon by boiling for 10 minutes.
  • Measure correct quantity of preboiled lukewarm water into sterilized glass.
  • Add correct quantity of Amulspray powder to water (Refer feeding chart). Use the Amul measuring spoon (about 4.5g Amulspray).
  • Stir with the sterilized spoon until powder mixes completely.
  • Pour milk into feeding bottle and feed at body temperature.
  • The prepared feed should be used within half an hour. Otherwise, microbial deterioration of the product may set in. Make a fresh preparation for every feed. Discard leftover feed.

Related Products

Amulspray Tin, 500 g | Pack of 2
Amulspray
MRP₹506 (USP  ₹0.51/g)

Recently Viewed

Amulspray Tin, 500 g
Amulspray
MRP₹253 (USP  ₹0.51/g)

Customer Review

0/5
Rate this product!

Rating

Sep 11, 2026

T kishore

service greet Good product

Rating

May 22, 2026

shahbaz

its superb low cost best milk no.1 infants milk this time in india.in this price.